О.І.Яшан до кадрового складу курсу оториноларингології увійшов у січні 1994, він – випускник Тернопільського медичного інституту, асистентом курсу (кафедри) оториноларингології працював по січень 2002 р., з лютого 2002 по червень 2004 р. - обіймав посаду доцента, а з 2004 р. посаду професора кафедри. У 1993 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: „Тимпанопластика IV типу: клініко-аудіологічне дослідження” та отримав ступінь кандидата медичних наук. У 2002 р. О.І. Яшан захистив докторську дисертацію на тему: „Нові варіанти слухопокращуючих операцій у хворих на хронічний гнійний середній отит: клініко-морфологічне дослідження” та отримав ступінь доктора медичних наук, а у 2005 році - затверджений у вченому званні професора. Проф. О.І.Яшан – автор восьми патентів на винахід та 162 наукових і навчально-методичних праць, серед яких підручник та компакт диск.
В квітні 2000 р. курс оториноларингології поповнися ще одним асистентом, ним став Ю.М.Андрейчин – випускник Тернопільського медичного інституту, який закінчив магістратуру та аспірантуру. Ю.М.Андрейчин у грудні 1999 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: „Клініко-патогенетичне обґрунтування застосування кальцієвої форми фосфату целюлози в комплексній терапії гнійних середніх отитів”, та у 2000 р. отримав ступінь кандидата медичних наук. З 2005 р. Ю.М. Андрейчин – доцент кафедри, автор 65 наукових і навчально-методичних праць та шести патентів на винахід.
З вересня 2000 по березень 2006 р. кафедру очолював доцент (згодом професор) Петро Васильович Ковалик – випускник Тернопільського медичного інституту. У 1995 р. він захистив докторську дисертацію на тему: „Діагностика і лікування пухлин вуха: клініко-морфометричне дослідження” і в 1996 р. отримав ступінь доктора медичних наук. У 2001 р. він був затверджений у званні професора. П.В.Ковалик підготував три кандидати медичних наук (Ю.М.Андрейчин, О.В.Говда, І.В.Мальована). Він - автор близько 200 наукових і навчально-методичних праць, в числі яких підручник та сім патентів на винахід.
У цей період штат курсу оториноларингології складався з завідувача, трьох професорів, асистента, аспіранта (І.В. Мальована) та старшого лаборанта (М.М. Івасенко).
У червні 2004 року кафедра разом з ЛОР відділом Тернопільської обласної клінічної комунальної лікарні перемістилась у нове приміщення четвертого терапевтичного корпуса, в якому перебуває і тепер.
З березня 2006 р. кафедрою керує проф. Олександр Іванович Яшан. У 2007 році кафедра оториноларингології поповнилась двома асистентами: А.П.Коваликом, який у січні 2006 захистив кандидатську дисертацію на тему “Реконструктивні операції у хворих на деформацію перегородки носа”; а також І.В.Мальованою, яка у квітні 2008 року захистила кандидатську дисертацію на тему “Диференційовані підходи до корекції метаболічних порушень у хворих на гнійний середній отит”.
У 1960 р. на кафедрі введено клінічну ординатуру, а в 1969 р. – аспірантуру. Клінічну ординатуру закінчили 8 лікарів (Д.П.Наслєднік, Н.М.Стойко, Н.М.Рішко, С.С.Дмитруш, У.Р.Безкоровайна, І.А.Гавура, О.І.Шило, В.А.Мельник), аспірантуру – Г.С.Протасевич, Ю.М.Андрейчин, І.В.Мальована; заочну аспірантуру – П.В.Ковалик, Є.М.Єдинак, Н.М.Рішко, Д.В.Береговий.
Лаборантами кафедри в різні роки були М. Москалюк, Н. Турчин, С. Паронова, Т. Франко, Л. Щербакова, Г. Стадник, З. Струс, М.М. Івасенко.
У лютому 1959 р. розпочали викладати оториноларингологію на лікувальному факультеті протягом року, спочатку на 4-му і 5-му курсах, потім на 5-му курсі, а пізніше на 4-му курсі. Зараз викладання оториноларингології проводиться на 5-му курсі (по одному потоку у 9-му і 10-му семестрах). До 1993 – 1994 навчального року підсумком навчання був іспит, а з 1994 -1995 навчального року – диференційований залік. У 1992 р. почалась підготовка лікарів в інтернатурі. За період з 1992 до січня 2014 р. через інтернатуру пройшли біля 120 лікарів. У 1998 р. відкрито передатестаційний цикл вдосконалення оториноларингологів, тематичний цикл та цикл стажування. За період з лютого 1998 до січня 2014 р. вдосконалення пройшли 186 лікарів. У 1999 р. розпочався навчальний процес на медсестринському факультеті (нині навчально-науковий інститут медсестринства).
Для навчання студентів, лікарів-інтернів і лікарів-курсантів створені всі необхідні умови. Виділено навчальні кімнати, є в достатній кількості таблиці, слайди, муляжі, інструменти та інші навчальні приладдя.
За період існування кафедри викладачі опублікували 580 наукових і навчально-методичних праць, в числі яких монографія, підручник, три навчальні посібники, два авторські свідоцтва, 16 патентів на винахід. Під керівництвом викладачів аспіранти, клінічні ординатори, магістри опублікували 25 наукових праць, заочні аспіранти – 33, студенти-гуртківці -6, практикуючі лікарі ЛОР-клініки – 23, практикуючі лікарі міста і районів області - 42.
На кафедрі виконано і захищено 12 кандидатських (Є.І. Турович, А.Ф. Масик, Г.С. Протасевич, П.В. Ковалик, Є.М. Єдинак, Н.М. Рішко, Д.В. Береговий, О.І. Яшан, Ю.М. Андрейчин, О.В. Говда, А.П.Ковалик, І.В.Мальована), а також чотири докторські дисертації (Г.С. Протасевич, П.В. Ковалик, О.І. Яшан, Ю.М. Андрейчин).
Ю.М. Андрейчин в 2015 р захистив дисертаційну роботу "Патогенетичні особливості перебігу верхньощелепних синуситів і ремоделювання синусних стінок" на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук.
Викладачі кафедри оториноларингології брали участь у всіх науково-практичних конференціях оториноларингологів України, у багатьох між народних конференціях ЛОР-товариства, де виступали з доповідями. Вони були учасниками всіх наукових і навчально-методичних конференцій Тернопільського медичного університету, де представляли доповіді.
Викладачі кафедри постійно надавали і надають допомогу органам охорони здоров'я. Вони щорічно виконують 40-50% хірургічних втручань, які проводяться в клініці. Тільки мікрооперацій на вусі зроблено більше 5000. У 1986 р. на базі ЛОР-кафедри організовано центр мікрохірургії вуха для п'яти сусідніх областей (Тернопільської, Рівненської, Хмельницької, Волинської, Івано-Франківської).
З ініціативи викладачів кафедри в практику охорони здоров'я Тернопільської області впроваджено близько 40 нових методів діагностики і лікування, в тому числі близько половини з них, розроблених на кафедрі. А методика ощадливих операцій на перегородці носа з приводу її деформації впроваджена в ЛОР-відділеннях Волинської, Житомирської, Кіровоградської і Рівненської обласних лікарень. У 2016 році на курсу офтальмології було прийнято асистента К.О. Алексевич, яка у цьому ж році захистила кандидатську дисертацію на тему: «Особливості перебігу адреналінової кардіоміопатії на тлі токсичного ураження печінки».
У січні 2017 році штат кафедри поповнився асистентом курсу нейрохірургії, лікарем-нейрохірургом П.В. Бідзілею.
У грудні 2017 року на курсу оториноларингології асистентом прибув аспірант цього ж курсу М.І. Герасимюк, який виконує кандидатську дисертацію на тему: «Оптимізація діагностики та вибору методу лікування хворих на хронічний тонзиліт шляхом визначення субпопуляційного складу лімфоцитів у крові та тканині мигдалика».
Кафедра очних хвороб почала свою роботу на базі очного відділення обласної лікарні 1 вересня 1959 р. Першим її завідувачем був доц., канд.мед.наук Б.В. Бродський – вихованець Одеської школи офтальмологів. За короткий термін роботи (вересень - жовтень 1959) він вніс вагомий вклад у покращення офтальмологічної травматологічної служби області.
З 1959 по 1964 рік кафедру очолив М.В. Романовський, учень Московської школи офтальмологів, канд. мед. наук, відомий вчений Радянського Союзу, автор двох розділів “Многотомного руководства по глазным болезням“. Він переклав російською мовою монографію Е. Загори “Промышленная офтальмология” (1961), яка тривалий час залишалася єдиним керівництвом з питань профілактики хвороб органа зору. У 1964 р. М.В. Романовський виїхав до Москви.
З грудня 1964 р. до червня 1984 р. кафедру очолював проф. Г.А. Дугельний. Головний напрямок його наукових розробок –сільськогосподарський травматизм очей, вплив отруйних хімікатів на орган зору. Г.А. Дугельний – автор 76 наукових праць . Підготував 4 кандидатів наук. Завдяки його авторитету кафедра зайняла гідне місце в когорті кафедр очних хвороб вищих навчальних закладів УРСР, Радянського Союзу. Плідна педагогічна і наукова діяльність проф. Г.А. Дугельного відзначена 4 медалями, значком “Отличник здавоохранения”.
З вересня 1959 р. розпочала свою роботу на кафедрі очних хвороб канд. мед. наук Н.С. Єрьоменко – представниця Харківської школи офтальмологів. Працюючи тут, вона пройшла шлях від асистента до завідувача кафедри (1984–1986 р.р.). Галузь наукових розробок Н.С. Ерьоменко – клініка, діагностика та лікування глаукоми, хвороб сітківки та зорового нерва, косоокості, міопії. Першою в Україні застосувала метод кріоекстракції катаракти. Автор 73 наукових праць.
У 1963 р., після закінчення клінічної ординатури у Львівському медичному інституті, асистентом кафедри очних хвороб став В.М. Паньків. У 1967 р. він захистив кандидатську дисертацію. Основний напрямок його наукової роботи – фізіологія і патологія регуляції внутрішньоочного тиску. У практику обласного очного відділення він впровадив метод гоніоскопії, оригінальну методику хірургічного лікування глаукоми. Автор 38 наукових робіт.
У 1976 – 1992 рр. асистентом кафедри очних хвороб працював канд. мед. наук В.В. Пільганчук, автор 20 наукових праць. Він розробив і впровадив в офтальмологічну практику методики лікування деяких захворювань очей реополіглюкіном.
Лаборантами кафедри були Т.І. Садова, І.М. Мац, а з 1976 – 2004 р. В.І. Гевко.
З виконання обов’язків старшого лаборанта кафедри очних хвороб в 1986 р. розпочала свою роботу Н.В. Кушнір. З 1992 р. по 2001 р. вона працювала асистентом кафедри. Брала активну участь в розробці електронно-комп’ютерної системи для реєстрації електроретинограм. Забезпечила впровадження цієї важливої сучасної діагностичної методики в практику обласного офтальмологічного відділення.
З листопада 1986 р. по жовтень 2000 р. завідувачем кафедри офтальмології була докт. мед. наук, проф. А.С. Сенякіна, представник Одеської школи офтальмологів. Протягом 24 років вона працювала в науково-дослідному інституті очних хвороб та тканинної терапії ім. акад. В.П. Філатова. Автор і співавтор 98 наукових робіт, має 6 авторських свідоцтв на винаходи. Під її керівництвом виконано 5 кандидатських дисертацій. Головний напрямок наукової діяльності – дослідження етіології, патогенезу порушень окорухового апарату, амбліопії, міопії, розробка методів їх діагностики та лікування.
З вересня 1988 р. асистентом кафедри працює М.В. Турчин, який разом А.С. Сенякіною розробив термометричний метод оцінки стану окорухових м’язів. Завдяки його зусиллям в практику очного обласного відділення впроваджено метод кріодеструкції пухлин повік, кон’юнктиви. В 2003 р. він захистив кандидатську дисертацію, є автором 11 наукових робіт, 1 патента.
Активну участь в наукових розробках кафедри брала Т.М. Ониськів, яка в 1993-1998 рр. була старшим лаборантом, а з 2002 р. працювала асистентом кафедри.
У вересні 1999 р. кафедру офтальмології об’єднали з кафедрою оториноларингології під керівництвом проф. А.С. Сенякіної. Склад викладачів курсу офтальмології на вересень 1999 р. представлено на фотографії 1.
З 2001 по 2002 р. курс офтальмології очолював канд. мед. наук В.Б. Ліщенко, представник Одеської школи офтальмології. Близько 10 років він працював у НДІ очних хвороб та тканинної терапії ім.акад. В.П. Філатова та Одеському міському центрі мікрохірургії ока. Він автор та співавтор 11 наукових робіт та 10 раціоналізаторських пропозицій. Головними напрямками наукової діяльності є дослідження катарактогенезу, впливу малих доз іонізуючого випромінювання та поліхромного світла на кришталик, хірургічне лікування відшарування сітківки, лакримальна хірургія.
З 2000 р. по даний час асистентом кафедри працює К.В. Гнатко, яка вивчає структурно-функціональні особливості адаптаційно-компенсаторних процесів в судинному руслі очного яблука при дистрофії сітківки, є співавтором 10 наукових робіт та 1 патенту на винахід.
З 2004 року на посаді асистента кафедри працює канд. мед. наук Т.А. Табалюк, яка досліджує особливості зорового сприйняття школярів з різними видами рефракції та встановила показники вікової норми ряду зорових функцій. Є автором та співавтором 15 наукових робіт, 4 патентів, 1 раціоналізаторської пропозиції та 1 монографії.
Окрім сумлінного викладання курсу офтальмології студентам медичного та медсестринського факультетів і лікарям - інтернам, працівники кафедри підготували 14 лікарів у клінічній ординатурі. З 1999 р. на кафедрі навчаються магістри – офтальмологи та клінічні ординатори, в тому числі іноземці.
Працівники кафедри виконали 17 науково-дослідних розробок, присвячених новим методам діагностики хвороб органа зору, профілактиці та лікуванню його травм, глаукоми, катаракти, короткозорості. Ряд тем виконували комплексно, спільно з науково-дослідними інститутами Одеси, Дніпропетровська, Москви та Тернопільським приладобудівним інститутом. Розробки кафедри захищені 8 авторськими свідоцтвами, лягли в основу 7 методичних рекомендацій, які впроваджені в практику роботи офтальмологічних закладів усіх областей України і країн СНД.
Співробітники кафедри беруть активну участь у лікувальній роботі базового офтальмологічного відділення. Близько 50 % оперативних втручань (в тому числі і на мікрохірургічному рівні) виконують працівники кафедри. Постійно здійснюються консультації хворих в офтальмологічних кабінетах обласної поліклініки.
Працівники кафедри є ініціаторами впровадження в практику роботи обласного офтальмологічного відділення, обласного дитячого офтальмологічного відділення нових методик оперативного лікування глаукоми, катаракти, ністагму, птозу, склеропластики при прогресуючій короткозорості, імплантації нової моделі штучного кришталика, тектонічної кератопластики, віскохірургії. За останні 10 років працівниками кафедри впроваджено імплантацію торичних та мультифокальних інтраокулярних лінз, проведення субтенонових та інтравітреальних ін’єкцій при захворюваннях сітківки, зорового нерва, застосування лікувальної кератопластики при ускладненнях запальних захворювань рогівки та опіках, використання крослінкінгу при кератоконусі.
За останні 10 років працівниками кафедри опубліковано в журналах і збірниках понад 70 статей, одержано 8 патентів, захищені 3 кандидатські дисертації, видано 1 монографію.
В даний час штат кафедри отоларингології та офтальмології складається з 11 осіб: серед яких є шість отоларингологів (О.І.Яшан, П.В.Ковалик, Ю.М.Андрейчин, А.П.Ковалик, І.В.Мальована, М.І. Герасимюк), четверо офтальмологів (М.В.Турчин, Л.О.Островська, Т.А.Табалюк, К.О. Алексевич), лаборанта (О.А. Камінська).