На кафедрі отоларингології  постійно впроваджуються найскладніші сучасні реконструктивно-відновлювальні операції на вусі, носі та гортані. Впроваджено нові методики сучасної ендоскопічної хірургії на ЛОР-органах. Викладачі кафедри неодноразово проходили стажування в передових клініках України та Європи. 

Лікарі отоларингологи Решетуха Ю.А., Гавура І.А. та доц. Герасимюк М.І. переймали практичний досвід від австрійських колег, фахівців з реконструктивної хірургії Віденського медичного університету, лікарів Крістін Радке (Univ.-Prof. Dr. Christine Radtke, MBA, FEBOPRAS, Head Department of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery) і Мар’яни Тойфельсбауер (Dr.med.univ. Maryana Teufelsbauer, Department of Department of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery) (2022 рік)

В практику впроваджуються нові методики: інтраопераційний КТ О-АРМ (2023 рік)

Доцент Гудак П.С. проводить операцію (2021 рік)

Аспірант Яшан А.О. виконує ендоскопічну операцію (2021 рік)

Асистент кафедри к.м.н. Герасимюк М.І. пройшов фахове стажування на базі кафедри та клініки отоларингології, хірургії голови та шиї Вроцлавського медичного університету (2020 рік)

Асистент кафедри к.м.н. Герасимюк М.І. переймає досвід оперативних втручань вуха у керівника клініки та кафедри отоларингології, хірургії голови та шиї Вроцлавського медичного університету  проф. Кшиштофа Моравскі (2020 рік)

Нейрохірургами кафедри (доц. Гудак П.С. та ас. Бідзіля П.В.) надається нейрохірургічна допомога на сучасному рівні відповідно до світових стандартів пацієнтам Тернопільської області, а також пацієнтам які звертались за допомогою з сусідніх регіонів.  Хірургічна та консультативна допомога надається пацієнтам  з всім спектром патології центральної та периферичної нервової систем (гостра черепно-мозкова травма та її наслідки, травма хребта та спинного мозку, травма переферичних нервів, пухлини головного та спинного мозку, патології нервів та судин головного мозку, дегенеративно-дистрофічних захворювань хребта).  З початку 2019 року в Тернопільській лікарні швидкої допомоги впроваджено близько 20 нових нейрохірургічних методик та операцій, які були використані та виконані вперше на території нашої області. Відповідно велика частина пацієнтів  вже сьогодні не потребує транспортування в спеціалізовані центри Києва, а можуть отримати допомогу в умовах Тернопільської міської комунальної лікарні швидкої допомоги. Постійно в роботу впроваджуються нові методики лікування та хірургічні втручання. Лікарі нейрохірурги активно приймають участь в міжнародних конференціях та отримують відповідні навики в кращих клініках нашої країни та Європи (Німеччина). 

Доцент Гудак П.С. та асистент кафедри  Бідзіля П.В. проводять операцію з приводу пухлини головного мозку (2020 рік) 

Проф. Андрейчин Ю.М. проводить ендоскопічну операцію у пацієнта з міцетомою клиновидної пазухи (2019 рік)

Проф. О.І.Яшан (оториноларинголог) та доц. М.В.Турчин (офтальмолог)  виконують дакріоцисториностомію у пацієнтки на правобічний хронічний дакріоцистит (2018 рік)

     В останній час фахівці кафедри оториноларингології та офтальмології запровадили власну модифікацію дакріоцисториностомії у хворих на хронічний дакріоцистит. Головною скаргою таких пацієнтів є постійна сльозотеча, оскільки внаслідок запалення блокуються природні слізні шляхи і сльоза не потрапляє в порожнину носа (як це відбувається в нормі), а витікає назовні по щоці. Дакріцисториностомія це хірургічне втручання, що полягає в утворенні нового сполучення слізного мішка з порожниною носа. Виконують його переважно одночасно два фахівці: зі сторони слізних шляхів – офтальмолог, з боку носа – отоларинголог. Офтальмолог вводить у слізну точку зонд та проникає через слізний мішок у слізо-носовий канал. Наявність зонда в каналі є надійним орієнтиром для отоларинголога, який за допомогою електро-бора формує отвір діаметром 5-8 мм у боковій кістковій стінці носа та за допомогою носових щипців видаляє сполучнотканинну стінку слізного мішка. В результаті таких дій в утворений отвір стає видимим кінчик зонда, попередньо введений офтальмологом у слізні шляхи. На цей кінчик з боку порожнини носа ЛОР-фахівець одягає кінець тонкої поліхлорвінілової трубочки, яку фіксує до крила носа вузловим швом. Пацієнти перебувають в офтальмологічному відділенні протягом одного тижня, їм промивають слізні шляхи з двох боків: через слізну точки та через введену в ніс трубочку. Через 7-10 днів трубочку з носа видаляють, за цей час у кістковій стінці носа формується надійний шлях проведення сльози та лікування хронічної сльозотечі.

Асистент кафедри Герасимюк М. І. виконує операцію «Септопластика із пластикою спинки носа» пацієнту із травмою лицевого склету після ДТП на базі отоларингологічного відділення Тернопільської університетської лікарні (2018 рік)

Доц. А.П.Ковалик проводить ендоскопічне дослідження в новому операційному блоці клініки оториноларингології та хірургічної стоматології (2017 рік)

     Наприкінці 2013 року в дію вступив новий операційний блок, який розміщено на базі відділення хірургічної стоматології та включає дві операційних кімнати, дві передопераційні, передстерилізаційну, стерилізаційну, матеріальну та кімнату медперсоналу. На даний час операційний блок оснастили комплексом обладнання для ендоназальних операцій та виконують весь спектр хірургічних втручань на носі і навколоносових пазухах. Планується встановлення операційного мікроскопу для проведення хірургічних втручань на вусі, косметичних операцій на носі, а також виконання дентальної імплантації та інших стоматологічних процедур. Підвищено ефективність діагностики та терапії гострого середнього отиту ускладненого гострою сенсоневральною приглухуватістю шляхом оптимізації консервативних та оперативних методів лікування. 

Проф. О.І.Яшан проводить оперативне втручання на середньому вусі за допомогою операційного мікроскопа (2016 рік)

Інформаційний лист «Спосіб оцінки повноти клінічного одужання хворого на верхньощелепний синусит». 

     Удосконалено методики діагностики хронічного тонзиліту шляхом визначення рівнів апоптозу, субпопуляцій лімфоцитів у співставленні з рівнями співвідношення прозапальних цитокінів, на основі яких можна визначити спосіб лікування даних пацієнтів.

     Д.м.н Андрейчиним Ю.М. Розроблено спосіб об’єктивної оцінки повноти клінічного одужання хворого на верхньощелепний синусит, в основі якого лежить доведене суттєве відставання нормалізації вмісту у крові інтегрального мембранного білка тромбомодуліну, що підвищується в розпал захворювання, від строків зникнення основних ознак захворювання в період реконвалесценції (патент № 63619 від 10.10.2011 р.). Видано інформаційний лист № 387-2014 «Спосіб оцінки повноти клінічного одужання хворого на верхньощелепний синусит» (К., 2014) про нововведення цієї пропозиції в системі охорони здоров’я.

    Колектив курсу офтальмології здійснює лікувальну роботу на базі обласного офтальмологічного відділення Тернопільської університетської лікарні. Обладнання відділення найсучаснішим устаткуванням надає можливість виконувати широкий спектр офтальмологічних досліджень та мікрохірургічних втручань. Щорічно працівники кафедри виконують близько 150 мікрохірургічних операцій. Серед них – факоемульсифікація катаракти з імплантацією штучного кришталика, антиглаукомні операції, лікувальну кератопластику при перфорація і загрозах перфорації рогівки, усунення косини, видалення птеригіуму,  новоутворів кон’юнктиви та повік, інтравітреальне введення anti-VGF препаратів та інші. Також асистенти кафедри здійснюють курацію пацієнтів із запальними захворюваннями ока, консультують та чергують в обласному офтальмологічному травм центрі, де надають допомогу пацієнтам із травмами органа зору та його додатків різного ступеня важкості.

    У 2013 році в клініці офтальмології КЗ ТОР «ТУЛ» запроваджено одну з новітніх методик лікування кератоконусу та інших дистрофічних недуг рогівки – крос-лінкінг. В основі метода лежить хімічна реакція фотополімеризації колагенових волокон рогівки, що виникає у результаті комбінованої дії нешкідливої фоточутливої речовини (рибофлавіна чи вітаміна В2) і низькоінтенсивного ультрафіолетового випромінювання (спектру А). Основне призначення крос-лінкінгу - зміцнити рогівку, що загальмує прогресування захворювання та дозволяє у ряді випадків уникнути складної операції її трансплантації. Покази до використання крос-лінкінгу розширюються щороку, з’являються все нові і нові стани, при яких він ефективний. Це пов’язано з відносною молодістю методики та постійним розвитком наукової думки. І так, сьогодні крос-лінкінг рекомендується при кератоконусі, пелюцидній маргінальній дистрофії, ятрогенній кератоектазії, кератомаляції, бульозній кератопатії. Існують клінічні дані, що доводять ефективність застосування методики при кератитах, які погано піддаються лікуванню, оскільки крос-лінкінг викликає повну стерилізацію рогівки, чим зменшує набряк та інші запальні прояви, купує больовий синдром. Стажування і навчання з даної методики доц. Т.А. Табалюк проходила у клініках Бордо (Франція), Прага (Чехія), Краків (Польша), Мілан (Італія). Власний досвід використання крос-лінкінгу було оприлюднено на 17 зимовій зустрічі ESCRS (Варшава, Польща), 31 конгресі ESCRS (Амстердам, Нідерланди), 43 конгресі ECLSO (Мюнхен, Німеччина) та науково-практичній конференції з міжнародною участю «Новітня офтальмохірургія» (Київ, Україна).

  Проф. Турчин М.В. проводить факоемульсифікацію катаракти через отвір 2,2 мм за допомогою Centurion® Vision System (Alcon). Щорічно ним здійснюється близько 60 таких втручань. Також проф. Турчином М.В. спільно із колегами НДІ ім.. В.П. Філатова впроваджено в клінічну практику новий метод лікування перфоративних виразок рогівки та загрози перфорації – лікувальну ксенокератопластику. Власний досвід використання даного методу лікування було оприлюднено на 17 зимовій зустрічі ESCRS (Варшава, Польща) та на 10 Всеукраїнських науково-практичних офтальмологічних конференціях з міжнародною участю.

   Після проходження курсів «Основи оптометрії та біометрії в офтальмохірургії кришталика та пресбіопії», асистент кафедри Алексевич К.О. здійснює підбір монофокальних, торичних та мультифокальних інтраокулярних лінз на системі Virion® (Alcon). 

Доц. Т.А. Табалюк разом з операційною медсестрою виконує крос-лінкінг з приводу кератоконусу правого ока. Фаза іррадіації (друга) процедури крос-лінкінгу (2015 рік)